Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jest jej aktualizacja.
 

 

 

 

 

kolumna boczna 1

 kolumna boczna 2

 

kolumna boczna 3

 

 

 

O NAS

Pierwsze wyżły węgierskie krótkowłose trafiły do mojego domu w 1995 roku. Były to pies Zalareti CERKA i suka Proszeki OLGA, przywiezione z Węgier.Psy miały służyć do polowania. Był to swoisty eksperyment, ponieważ rasa ta nie była popularna w Polsce i nie wiedzieliśmy jak w praktyce się sprawdzą.

slonkaCh.Pl. Zalareti CERKAZALERETI I PROSZEKI1Ch.Pl. Proszeki OLGA

 ZALERETI I PROSZEKI3Jednak były tak urodziwe, że decyzja o wyborze rasy była nieodwołalna.
Bardzo szybko przekonaliśmy się o wyjątkowych walorach użytkowych tej rasy.

Szybkie, energiczne, pełne temperamentu. Jednocześnie kontaktowe, nastawione na współpracę z przewodnikiem. O silnym instynkcie myśliwskim, ze znakomitym aportem, jako cechą wrodzoną.Bardzo lubią wodę. Łagodne w domu, w polu cięte na drapieżnika 

Vizsla to pies bardzo witalny o niespożytej energii, długowieczny – do późnej starości zachowuje wesoły sposób bycia. Potrzebuje dużo ruchu i zajęcia. Uwielbia aportować, pływać i biegać.Trzeba pamiętać, że jest to rasa wyhodowana do polowania. W tym kierunku podążamy też w naszej hodowli.

Pies czysto rasowy musi być "solidny" tzn. ma mieć wszystkie cechy eksterieru odpowiadające wzorcowi które muszą pokrywać się z cechami użytkowymi. Kształtowanie cech eksterierowych opierało się na cechach użytkowych, na tym żeby pies mógł wykorzystać swoje zmysły i zdolności w jak największym stopniu. Utrzymanie prawidłowych cech użytkowych w rasie jest bardzo trudne gdyż wymaga pracy, szkolenia podstawowego, specjalistycznego-łowieckiego oraz konsekwentnej selekcji.

Zależy nam jednocześnie na doskonaleniu cech użytkowych i eksterieru kolejnych pokoleń naszych psów. Co potwierdzają wyniki z wystaw i konkursów.Prawidłowa budowa ciała potrzebna jest psu do pracy. By jego ruch był ekonomiczny i pozwalał na długą pracę „na wysokich obrotach".

Wyżeł węgierski na pewno nadaje się na psa rodzinnego dla ludzi o sportowym stylu życia. Lubiących długie spacery i ruch na świeżym powietrzu.

Vizsla spośród innych ras wyżłów wyróżnia się tym, że bardzo szybko się uczy, ale potrzebuje też dużej stanowczości i konsekwencji w wychowaniu. Potrafią przypilnować domu – co jest raczej rzadkością wśród wyżłów. Rzadko szczekają, nie są głośne.

stare zdjecieZALERETI I PROSZEKI

 


 

Kontakt

mgr inż. zootechnik Agnieszka i Dariusz Spisak

tel. 0 507 367 161
tel. 0 503 67 22 70

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Copyright zTalchejow.pl
Agencja interaktywna Lublin sitte.pl